R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Spór w parafii Czastary
Autor Wiadomość
Morgoth 
Przyjeżdża na zakupy
Nadworny Hejter



Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 483
Piwa: 3/1
Skąd: Parcice / Wrocław
Wysłany: 2008-07-08, 22:52   Spór w parafii Czastary

Cytat:
Małe Czastary koło Wieruszowa od kilku tygodni żyją wojną miejscowego proboszcza z emerytowaną nauczycielką z sąsiedniej parafii. Kobieta domaga się remontu dachu kościoła i śle pisma do nadzoru budowlanego.
Gdy ksiądz w odwecie z ambony nazywa ją donosicielką, a ludzie nie wpuszczają do świątyni, nauczycielka wzywa na pomoc policję. Wczoraj w Czastarach interweniował ks. prałat Henryk Orszulak, dziekan dekanatu wieruszowskiego. Sprawę bada policja.


- Lubię modlić się w kościele w Czastarach, ale boję się o życie ludzi - tłumaczy Brygida Gólska. - Pierwszy raz spytałam ks. Jacka Kalferszta, czy wie, że strop świątyni wymaga remontu tuż po tragedii w hali targowej w Katowicach. Jestem historykiem, sprawdziłam dzieje kościoła i wiem, że strop jest w złym stanie - opowiada kobieta.

Emerytowana nauczycielka twierdzi, że ksiądz miesiącami ją zbywał. Nie wytrzymała, gdy wyliczając na mszy planowane inwestycje, nie wspomniał o stropie. Zażądała od proboszcza potwierdzenia, że zlecił wykonanie ekspertyzy. - Nie odpowiedział, więc zgłosiłam sprawę do nadzoru budowlanego.

Burza rozpętała się kilka dni później - 18 maja - w rocznicę urodzin Jana Pawła II. - Co roku palę znicz pod obrazem papieża. Żeby jednak dostać się do kościoła, musiałam wezwać policję, bo mieszkańcy nie chcieli mnie wpuścić. Po interwencji policjanta mogłam zapalić lampkę. Na mszy ksiądz ją zgasił i powiedział: "Proszę palić w Parcicach, tam jest pani parafia". Podczas ogłoszeń poinformował wiernych, że siedzi wśród nich donosicielka, która chce zamknąć im kościół.

Była nauczycielka zapowiada, że nie zrezygnuje. Pokazuje kopię pisma, które powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Wieruszowie wysłał do ks. Kalferszta. Inspektor informuje w nim, że "belki stropowe wykazują oznaki skorodowania do głębokości 3 cm".

O zagrożenie zapytaliśmy inspektora Mirosława Kozłowskiego. - Stan stropu oceniliśmy z zewnątrz. Żeby zobaczyć co się z nim dzieje, trzeba odbić deski. O ekspertyzę poprosiłem fachowców. Na stropie są rysy, ale nie ma widocznych ugięć. Z tego wniosek, że nie ma zagrożenia. Więcej będę mógł powiedzieć około 15 lipca po wykonaniu ekspertyzy.

O potrzebie remontu nie trzeba przekonywać proboszcza Kalferszta. - Strop jest trochę nadgryziony przez korniki, ale nie ma zagrożenia - podkreśla.

Ksiądz przyznaje, że nie rozmawia z Brygidą Gólską: Ona uważa, że jest nieomylna i krzykiem rozkazuje innym. Nazwałem ją donosicielką, ale to prawda. Ludzie też mają jej dosyć. To nie jej parafia i kościół.

Sprawą zajęła się policja. Brygida Gólska złożyła doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez ludzi, którzy nie wpuścili jej do kościoła. - Sprawdzamy, czy nie doszło do utrudniania wolności religijnej. Grozi za to grzywna, a nawet dwa lata więzienia - mówi nadkom. Paweł Gnych, rzecznik komendy powiatowej w Wieruszowie.

Z misją pojednawczą do Czastar udał się wczoraj prałat Henryk Orszulak, dziekan dekanatu wieruszowskiego: Z księdzem proboszczem musimy zastanowić się, co co zrobić, by położyć kres gorszącym animozjom i znaleźć wyjście z sytuacji. Wierzę, że z Bożą pomocą, przy dobrej woli, wybrniemy z tego impasu.
źródło


Ponadto:
http://www.tvn24.pl/21422...tkim,wideo.html
http://www.rmf.fm/audio/?...7&bid=3368&pg=0

Ta pani (wraz ze swoją koleżanką-pseudodziennikarką z Czastar) na łamach lokalnego szmatławco-brukowca o dumnej nazwie Tygodnik Powiatowy oprócz proboszcza regularnie lży wójta Gminy Czastary oraz pracowników Urzędu Gminy Czastary. Całkowicie niesłusznie, ponieważ wkład ww. osób w rozwój gminy i parafii jest ogromny. Mimo że parafianie ławą stoją za proboszczem media (biorąc przykład, a może i informacje z redakcji Tygodnika Powiatowego) przedstawiają proboszcza jako tyrana wyrzucającego niewinnych ludzi z kościoła, a panią Gólską jako świętą obrończynię wiary i wolności ludzkiej. Pani Gólskiej wtóruje redaktor naczelny TP - Jerzy Przybył.

Nie godzę się na to, więc postanowiłem nadać rozgłos tej sprawie pisząc tego posta.

Być może słyszeliście o niej, być może nie. Mimo wszystko zapraszam do dyskusji.
_________________
Bij czerwonych, aż zbieleją, bij białych, póki nie poczerwienieją!
N. I. Machno
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Acree 
Mieszka pod Wieluniem
Gendo Addict



Pomogła: 9 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 846
Skąd: z gabinetu Gendo
Wysłany: 2008-07-08, 23:01   

Co można powiedziec. Jeden wielki LOL.
Zarówno dla tej pani jak i całego społeczeństwa. Widac, że ludzie nie mają już większych problemów :D
_________________
http://myanimelist.net/signature/acree.png
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Morgoth 
Przyjeżdża na zakupy
Nadworny Hejter



Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 483
Piwa: 3/1
Skąd: Parcice / Wrocław
Wysłany: 2008-07-08, 23:10   

Wiesz, opluwanie ludzi w gazecie (nieważne jakiej rangi jest ta gazeta) jest co najmniej żałosne, a na dodatek można tym poważnie komuś zaszkodzić. To mniej więcej tak jakbym napisał że starosta wieluński pije w pracy (takie teksty o wójcie gminy Czastary się pojawiały).
A teraz sprawę nagłośniło TVN24 i RMF.FM. I co? I ludzie uzyskują dokładnie tak samo skrzywiony obraz sytuacji jaki był w TP. Tyle że grono odbiorców jest większe. A ten spór raczej nie jest dobrą reklamą dla gminy.
_________________
Bij czerwonych, aż zbieleją, bij białych, póki nie poczerwienieją!
N. I. Machno
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Acree 
Mieszka pod Wieluniem
Gendo Addict



Pomogła: 9 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 846
Skąd: z gabinetu Gendo
Wysłany: 2008-07-08, 23:13   

No to może pora pokazać im druga stronę medalu?

Poza tym takie rzeczy umierają śmiercią naturalna w ciągu 75 dni od daty ostatniej publikacji.
Jest wiele zdecydowanie większych "skandali" rozgłaszanych po całej Polsce więc za tydzien i tak ludzie nie będą tego pamiętać.
_________________
http://myanimelist.net/signature/acree.png
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
siwy_ 
Ma stragan na targu



Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 743
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-09, 11:56   

Oglądałem reportaż na tvn24. Imo babka jakaś nawiedzona, wtrąca się, ostentacyjnie przychodzi na msze do obcej parafii, nasyła urzędników. Pieprzy jej się już w głowie z nudów i tyle.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Chudyy 
Ma stragan na targu



Pomógł: 8 razy
Wiek: 32
Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 644
Piwa: 2/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-11, 01:59   

Też oglądałem ten reportaż w tvn24 i mam takie samo zdanie jak siwy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-11, 11:28   

Miałem "przyjemność" poznać uroki życia z takim sąsiadem, co prawda tylko przez kilka dni ale podzielę się wspomnieniami. Zaczęło się od tego, że przeszkadza mu muzyka z samochodu (absolutnie nie było głośna) bo on chce słuchać śpiewu ptaków :D . Następnie przyczepił się do tego że od naszych szyb w domu odbija się słońce i go razi :mrgreen: Z jego ciekawych pomysłów wspomnieć można także wykopanie głębokiego rowu w drodze bo stwierdził, że ludzie za szybko jeżdżą...

Wypytałem miejscowych o tego Pana i usłyszałem ciekawą historię. Wyprowadził się już z 2 bloków, bo oczywiście w każdym z nich, wszyscy mieszkańcy "robili mu na złość". Podobno był nawet program "Sprawie dla reportera" na jego temat kiedy mieszkał w bloku. Niedawno sprzedał dom w sąsiedztwie którego miałem okazję go poznać.

Także współczuję wszystkim którzy mają takich sąsiadów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Morgoth 
Przyjeżdża na zakupy
Nadworny Hejter



Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 483
Piwa: 3/1
Skąd: Parcice / Wrocław
Wysłany: 2008-07-12, 19:39   

Administrator, tyle że ten sąsiad nie obsmarował Cię w gazecie którą czyta co najmniej pół powiatu. Sam mam nieciekawego sąsiada i jakoś nie piszę o nim w gazecie, bo nie jest to sprawa czytelników.
_________________
Bij czerwonych, aż zbieleją, bij białych, póki nie poczerwienieją!
N. I. Machno
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
karcia 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 12 Gru 2006
Posty: 1133
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-13, 15:05   

Czytałam o tej sprawie w jednej z naszych lokalnych gazet. Treść artykułu była przedstawiona w bardzo podobny sposób jak ten tekst w pierwszym poście tematu.
Pewnie rzeczywiście starsza pani przesadza i "robi z igły widły". Jej zachowanie powoduje ludzką złość i niechęć do tej osoby. Jednak uważam, że ludzie nie powinni zabraniać jej wstępu do kościoła. W końcu to jest Dom Boga, który cieszy się z obecności każdego człowieka. Postępowanie proboszcza z Czastar nie ma mojego poparcia. Nie wiem co on chciał osiągnąć gasząc znicz pod obrazem papieża albo czy informacja o obecności donosicielki na Mszy musiała być konieczna... Rozumiem, że chodzi o uratowanie dobrego imienia parafii, ale nie przesadzajmy. W kościele wszyscy są dobrymi, miłosiernymi ludźmi zwykle "na pokaz"(szczególnie na wsiach). Niestety często zapominają o co tak naprawdę chodzi z tą wiarą i nauką Chrystusa oraz jakie postawy powinny być im bliskie.
Nieprzemyślane decyzje tylko mnożą ilość kłopotów. Rzeczywiście możecie mieć rację twierdząc, że pani Brygida stanowczo przesadza i zachowuje się kontrowersyjnie. Wcale jej nie bronię, ale w tej sprawie mieszają się różne wartości i zasady, z czym niestety nie wszyscy potrafią sobie poradzić.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW