Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row
 Forum Index


FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in

Previous topic «» Next topic
Forum - co dalej?
Author Message
kitor
Moderator



Posted:     [ !!! ]

Ech, poleciałem żargonem. Wygląd forum, technicznie ale po polsku skórka.

Templatki są ściśle powiązane programistycznie z platformą dla której zostały stworzone, więc nie da się tego zwyczajnie skopiować na nowe, trzeba zrobić minimum (zależy od tego jak różni się wewnętrznie nowy system) poprawki na wszystkie funkcje (pobieranie treści postów, nazw użytkowników itd itp) a czasem poprzenosić i porozdzielać kod w nowej hierarchii plików.

Najprostsze rozwiązanie - zaadaptować domyślną skórę nowego systemu pod kolorystykę obecnego (to było przecież zrobione tutaj). Gorzej, bo kosztuje więcej pracy ale efekt oczywiście lepszy i wygląd unikalny - zaprojektować i zakodować nowe.
 
 
ourson
Moderator


Posted:     [ !!! ]

Czyli jeśli dobrze rozumiem - nie da sie po prostu wyekportować / przekonwertować baz danych z tego forum do nowego? I mieć po prostu nowego designu? :-)

nie wiem jaki tu jest skrypt dokładnie (wersja) ale jakbyś chciał popróbować to mogę Ci dać moje tyci forum wspólnotowe we Wrocławiu do ćwiczeń. serwer też ewentualnie mam. Zakładam że dla wielun.biz to jest kwestia tylko większych baz danych... powiedzmy jeszcze "piw" - ale chyba nikt nie będzie płakał jak ich nie przeniesiemy...
 
 
Archdevil
Administrator
pan piekła



Posted:     [ !!! ]

[b]kitor[/b], jeśli będziesz potrzebował skrobnięcia jakiegoś modułu lub ogólnie pomocy programistycznej - daj znać. Nie znam co prawda środowiska SMF, ale podejrzewam, że nie jest to wymagające.

Co do templatki - proponuję olać aktualną i wybrać na nowym silniku coś przystosowanego do komórek. Ot pierwszy lepszy link z google:
http://weblees.com/responsive-forum-themes/
Nawet jeśli trzeba byłoby zapłacić - nie powinny być to drogie rzeczy :wink:
 
 
ourson
Moderator


Posted:     [ !!! ]

Dla mnie głównym argumentem przeciwko robieniu aktualnej wersji jest czas. Wierzę w Was chłopaki, ale przecież zrobienie tego dla nowego forum zajmie sporo czasu - a potem będą jeszcze wychodziły jakieś błędy które trzeba będzie poprawiać i ogólnie więcej zachodu niż to warte...

Pomysł Archdevila żeby było to coś co dobrze będzie się wyświetlało na sprytfonach i nie tylko - bardzo mi się podoba...
 
 
Archdevil
Administrator
pan piekła



Posted:     [ !!! ]

[quote="ourson"]Dla mnie głównym argumentem przeciwko robieniu aktualnej wersji jest czas.[/quote]
Niestety dla mnie również - jednak migracja danych to zabieg jednorazowy i w przypadku, gdy nie modyfikujemy nic w samym skrypcie forum i dane są integralne (a patrząc na błędy w niektórych elementach naszego forum - to nie jest zapewnione) to da się ją przeprowadzić w skończonym czasie.
W razie błędów - od tego są kopie bazy, a nikt nie każe też usuwać starego forum zanim się nie upewnimy, że wszystko jest OK ;-)
 
 
kitor
Moderator



Posted:     [ !!! ]

Będąc szczerym - połowa modułów na S:WI jest mojego autorstwa, a przede mną jeszcze kilkanaście pozycji na liście todo, także tu akurat problemu nie ma. Serwer też mam, w sumie nawet kilka na których administruję ;)
Póki co chodzi głównie o rozeznanie możliwości migracji (arch - prawdę mówiąc SMF używałem ostatnio z dwa lata temu, ale widzę że popularność tylko rośnie).

Responsywny wygląd to niemal konieczność w obecnych czasach. Zarówno ze statów S:WI jak i z tego co powiedział nam właściciel twojepajeczno.pl wynika jasno że 1/3 wejść to telefony/tablety. I tego się nie oszuka. Na Spotted udało mi się dojść do całkiem wygodnego interfejsu, choć mam wciąż pewne zastrzeżenia - ale testowanie i robienie tego zajęło więcej niż samego wyglądu "dużej" strony.

Dlatego też faktycznie w kwestiach czasowych lepiej by było oprzeć się na gotowcu - zaadaptować kolorystykę, loga itd ale nie klepać od zera. Wygląd S:WI to jakieś tysiąc liniijek arkusza stylów + kolejne 2-3 tysiące kodu templatki - a w wypadku forum jest sporo więcej indywidualnych podstron (panel użytkownika, wszystkie administracyjne) do zakodowania więc od zera roboty naprawdę byłoby sporo ;)

[quote]W razie błędów - od tego są kopie bazy, a nikt nie każe też usuwać starego forum zanim się nie upewnimy, że wszystko jest OK ;-)[/quote]

Co do zasady modyfikacji nie robi się na wersji produkcyjnej, a na kopii :wink:
Ale jestem niemal pewien że działanie było by kilkuetapowe - ogarnięcie jak przemigrować dane na nowy silnik, na tej kopii zrobić wygląd i przetestować, po czym zamknięcie forum na czas ponownej migracji aktualnych danych, szybkich testów i załadowania nowej wersji. Bez zniknięcia z sieci na co najmniej kilka godzin się nie obejdzie - ale dopiero w ostatniej fazie działań.
 
 
Archdevil
Administrator
pan piekła



Posted:     [ !!! ]

[quote="kitor"](arch - prawdę mówiąc SMF używałem ostatnio z dwa lata temu, ale widzę że popularność tylko rośnie).[/quote]
Patrząc na wymagania - [code:1]PHP 4.1.0 or higher[/code:1] - kod może być "nieco" przestarzały.

[quote="kitor"]Co do zasady modyfikacji nie robi się na wersji produkcyjnej, a na kopii :wink:[/quote]
Wierz mi, że są ludzie, dla których nie jest to oczywiste :twisted:
 
 
kitor
Moderator



Posted:     [ !!! ]

W 2011 wyszło 2.0 gdzie przepisali sporo więc myślę że to dla kompatybilności. Tak, wiem, model obiektowy pełny pojawił się w PHP5 i to jego głównie znam, ale przecież dla aplikacji tego typu to jeden uj :D

Szczególnie że już w zalecanych jest 5.2.

I tak wiem że to nie jest takie oczywiste, bo nawet ostatnio któryś plugin naprawiałem na żywca ;)
 
 
ourson
Moderator


Posted:     [ !!! ]

[quote="Archdevil"][quote="ourson"]Dla mnie głównym argumentem przeciwko robieniu aktualnej wersji jest czas.[/quote]
Niestety dla mnie również - jednak migracja danych to zabieg jednorazowy i w przypadku, gdy nie modyfikujemy nic w samym skrypcie forum i dane są integralne (a patrząc na błędy w niektórych elementach naszego forum - to nie jest zapewnione) to da się ją przeprowadzić w skończonym czasie.
W razie błędów - od tego są kopie bazy, a nikt nie każe też usuwać starego forum zanim się nie upewnimy, że wszystko jest OK ;-)[/quote]

nie chodziło mi o samą migracje danych tylko o robienie (tak trochę na siłę) takiego samego wyglądu forum na nowym silniku. Samej migracji nie uważam za stratę czasu - fajnie będzie jeśli pojawią się nowe funkcje i miejmy nadzieję że za tym także nowi uzyszkodnicy...:-)
 
 
ourson
Moderator


Posted:     [ !!! ]

Czy mamy jakiś dalszy plan działania? Tzn czy wiemy jaki silnik/skrypt wybieramy - jeśli nie to co się musi stać i kto o tym zdecydować?

Jeśli wiemy - to czy mamy jakiś plan na "przeflancowanie" forum na nowy silnik? Kto miałby się tym zająć i kiedy?
 
 
kitor
Moderator



Posted:     [ !!! ]

Jak pisałem, i mówiłem Ferbikowi wielokrotnie - dostanę kopię bazy to ocenię możliwość i nakład pracy konieczny do przejścia na inny system.
 
 
ourson
Moderator


Posted:     [ !!! ]

Czy coś się dzieje w kwestii odswiezania forum?
 
 
kitor
Moderator



Posted:     [ !!! ]

Nie, do końca miesiąca jestem zawalony robotą. Dopiero w listopadzie jestem w stanie się tym zająć.
 
 
ourson
Moderator


Posted:     [ !!! ]

To ja tak tylko zapytam ;-) coś się dzieje w tym temacie?;-)
 
 
red
Moderator



Posted:     [ !!! ]

Zapewne nihil novi...
 
 
kitor
Moderator



Posted:     [ !!! ]

Nihli novi, listopada jeszcze kawal przed nami. Do poniedziałku będę miał spokój ze zleceniami, tydzień na nadrobienie zaległości na studiach (jutro idę pierwszy raz na zajęcia z jednego przedmiotu, choć w połowie to wina prowadzącego ;) ) i w końcu będę mógł się m.in za tą sprawę zabrać
 
 
Archdevil
Administrator
pan piekła



Posted:     [ !!! ]

[b]kitor[/b], ruszyłeś już temat?
 
 
kitor
Moderator



Posted:     [ !!! ]

Nic, zgubiłem kontakt do Draya, a coś ferb mi nie odpisał jak uderzałem ponownie.
Chyba że ktoś ma bezpośredni kontakt z nim i przyciśnie go o kopię bazy dla mnie - jakiś rok temu temat już był i niby Ferbik go męczył, a ten nie miał nigdy czasu ;)

Konwertery są, więc nie powinno być to mocno skomplikowane jak dostanę bazę, bardziej chodzi o sprawy typu piwa, etc gdzie może zajść konieczność grzebania na poziomie samej bazy żeby coś pod SMF to obsłużyło.
 
 
Archdevil
Administrator
pan piekła



Posted:     [ !!! ]

Może tutaj:
http://dray.pl/kontakt/ ? Pytanie czy aktualny ;-)
 
 
Archdevil
Administrator
pan piekła



Posted:     [ !!! ]

Jak tam postępy, będzie coś z tego? ;)
 
 
Ferbik
Administrator



Posted:     [ !!! ]

Pracujemy nad tym... niestety to się rozciąga w czasie, bo jest problem w postaci czasu.
 
 
ourson
Moderator


Posted:     [ !!! ]

Jaro poruszył temat w mailu - ale myślę że tutaj będzie łatwiej... zresztą... większość rzeczy opisana powyżej jest po prostu aktualna...

Wg mnie jeśli forum ma walczyć o przetrwanie to musi być bardziej mobilne. Wiem ile czasu spędzam na telefonie. Wiem jakie są statystyki juz nie tylko dla fb ale też dla serwisów www. Wszystko idzie w kierunku telefonów. A forum jest średnio dostępne z poziomu telefonu. Da się, ale to nie jest łatwa sprawa ;-)

Fb wygrywa łatwością dostępu, ale przegrywa tym, że jest bardzo dynamiczne. Nie ma w zasadzie szans na dyskusję która będzie trwała tydzień dwa czy miesiąc. Więc dla lokalnego forum pewnie jest szansa właśnie tutaj.

Nie wiem na ile to możliwe czy realne, ale pewnie jakieś rozwiązanie hybrydowe - forum z opcja logowania przez fb? z łatwiejszym dostępem do zawartości?

Oczywiście fajnie byłoby przenieść całą historię forum z tych 12 lat, ale może jeśli to problem to lepiej skupić się na tworzeniu czegoś nowego a stare forum zostawić w formie archiwum? Jeśli będzie potrzeba to zawsze można wrócić, ręcznie skopiować kilka postów... wiem że to ułomne, ale może lepsze niż czekanie jeszcze 2 lata na zmiany bo nie ma czasu...
 
 
Jaro
Administrator
wielun.biz



Posted:     [ !!! ]

Na dzień dzisiejszy powstaje zasadnicze pytanie, [b]czy pozostali moderatorzy i administratorzy chcą dalej z nami tworzyć to forum?[/b]
Chciałbym, aby się każdy określił, wtedy przystępujemy do działań.

A tak na marginesie.
Od początku istnienia forum, tj. 12 lipiec 2015 do dnia dzisiejszego wyłącznie, forum odwiedziło 6 621 097 osób, co średnio daje wynik roczny - 551,758 odwiedzin i miesięczny - 45,980.
To nie są jakieś śmieszne liczby, które wzięły się z przypadku. :neutral:
Nie zaprzepaśćmy tego.
 
 
ourson
Moderator


Posted:     [ !!! ]

[b]Jaro[/b], myślę że statystyki odwiedzin są mocno przerysowane... Sądząc po ilości pustych profili robionych przez roboty...

Może napisz Ty jak to widzisz dale:-)
 
 
Jaro
Administrator
wielun.biz



Posted:     [ !!! ]

Na bieżąco usuwam spamowe konta, oczywiście każde założenie konta przez spamboota, to jedno wejście na forum.
Kont usuniętych przez ostatnie kilka lat podciągnąłbym pod wygórowaną liczbę 10 tyś., z czego i tak widać, że statystyki są mocne. Oczywiście przez ostatnie dwa lata spadły i to dość mocno, co daje nam jedynie obraz, że niegdyś było ich statystycznie dużo więcej. :)

Nie mam jakiegoś cudownego planu ratunkowego. Przychylałbym się mocno do planów, o których mowa już tu była wcześniej, lecz wpierw chciałbym poznać zdania każdego z Was w tym zakresie, wtedy tak naprawdę można będzie coś zacząć z tym działać.
 
 
Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group