R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Licencjonowane software - polemika
Autor Wiadomość
Blink
[Usunięty]

Wysłany: 2006-02-11, 22:52   

To ja odpowiem pytaniem na pytanie.
Czy mam odpuscic dzisiaj temu 15 letniemu zlodziejowi sklepowemu i go puscic, z przeswiadczeniem ze jest bezkarny i spotkac go za 2 lata w swoim mieszkaniu? Czy wezwac policje i przynajmniej zeby zostal pozadnie przestraszony?
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-11, 22:55   

Nie zakładam takiego paradoksu żeby w jedym i drugim przypadku była to ta sama osoba...
Czy w przykładzie który Ty podałeś, złodziejem jest ta sama osoba co kradnie przykładowo prawa autorskie i jednocześnie samochód :?:

BTW. Ferbik nie filozofuj :twisted:


Blink, ja pytałem o karę :?:
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Blink
[Usunięty]

Wysłany: 2006-02-11, 22:58   

Oczywiscie ze kara musi byc adekwatna do przewinienia, to nie podlega dyskusji.
Ale daleki jestem od przekonania ze kradziez wlasnosci intelektualnej jest dalece rozna od kradziezy np kieszonkowej czy sklepowej.
 
   
kampos 
Czytał o Wieluniu



Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 34
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-11, 23:00   

Siemaneczka
Oprogramowanie jest w wielu przypadkach tworzone przez wielotygodniową pracę rzeszy programistów i ich współpracowników z danych dziedzin problemów. Jest to wielki nakład pracy i środków, wiec wynagrodzenie za pracę jest rzeczą niepodważalną.. Nie inaczej jest z pracą na przykład nauczyciela w szkole, który przekazuje czy „sprzedaje” dobro intelektualne, za które dostaje wynagrodzenie. To na ile każdy wyceni sobie tą prace to jego prawo, wynikające z zasad wolnego rynku. Konsument może kupić lub nie.
Skandaliczne moim zdaniem są przypadki, gdy firmy czerpią zyski, podczas gdy same korzystają z pirackiego oprogramowania. Nie dosyć, że same kradną, to jeszcze bogacą się na tym. To trzeba ścigać.
Na razie to tyle mojej opinii.
Pozdrawiam!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-11, 23:12   

Powiem tak, myślę że kara powinna spotykać wszystkich tych, którzy kradną, lecz powinna być adekwatna do popełnionego czynu.

Są pewne przewinienia, które w teorii powinna spotkać kara, lecz jestem również za tym aby móc rozgraniczać popełniane czyny i nie zawsze karać ludzi, którzy je popełniają.

Podam przykład, Kowalski w domu używa systemu XP, na który to nie posiada licencji.
Dopada go wymiar sprawiedliwości i wymierza mu surową karę.

Inny Iksiński w tym samym czasie kradnie komuś śliczne nowe BMW.

Ci dwaj spotykają się w sądzie i co , maja być tak samo sądzeni, tak samo karani :?:
Wydaje mi się, że różnią się te przypadki zasadniczo.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Blink
[Usunięty]

Wysłany: 2006-02-11, 23:17   

Jaro ale przeciez dlatego rodzaju przestepstw jest inny artykul i paragraf.
 
   
kampos 
Czytał o Wieluniu



Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 34
Skąd: Wieluń
  Wysłany: 2006-02-11, 23:43   

Zwrócicie uwagę na poboczny temat licencjonowania oprogramowania, mianowicie na patentowanie algorytmów.
W tamtym roku Parlament Europejski dyskutował opcje wprowadzenia odpowiednich prawnych regulacji. Wiem, że Polski rząd blokował wprowadzenie tego przepisu. Nie znam finału sprawy.
Może ktoś z Was wie coś więcej o tym?

Pozdrawiam!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Kruk 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 224
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-12, 00:51   

Ktoś tutaj słusznie stwierdził że legalne oprogramowanie jest w Polsce droższe niż na zachodzie (tzn w odniesieniu do zarobków). A poza tym zakazany owoc zawsze kusi szczegulnie kiedy jest na wyciągnięcie ręki (p2p) i można ,,zaoszczędzić" sporą kasę :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
kampos 
Czytał o Wieluniu



Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 34
Skąd: Wieluń
  Wysłany: 2006-02-12, 01:12   

Mr.Raven napisał/a:
Ktoś tutaj słusznie stwierdził że legalne oprogramowanie jest w Polsce droższe niż na zachodzie (tzn w odniesieniu do zarobków). :wink:


Może relatywnie do zarobków jest droższe. Ale co to zmienia? Zmniejsza winę? Usprawiedliwia? Nie! Piractwo to kradzież! Trzeba nazywać rzeczy po imieniu.
Czym innym jest ściganie piractwa, nonsensem było by ponoszenie takiej samej kary za prywatne używanie nielegalnych programów i za rozbój(!?)

Chodzi też o jakąś kolejność. Najpierw niech policja zajmie się firmami, bo czerpią zyski i zarabiają na siebie i osobami rozpowszechniającymi pirackie kopie oprogramowania.

Godnym uwagi faktem jest, że nasza krajowa branża IT w drugiej połowie lat 80dziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych, mogła rozwijać się dzięki piractwu. Nasz rynek był zacofany, brakowało u nas dystrybucji porządnego oprogramowania z Zachodu. Nasi rodzimi fachowcy mogli poznawać soft w dużej mierze jedynie na pirackich kopiach. Ale to czasy nieco odległe…
Pozdrowionka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2006-02-12, 05:19   

OJOJOJ Ale się porobiło... większośc forumowiczów jest za karaniem piractwa...
Kto mi powi, z ręka na sercu że, nie używa i nigdy nie używał pirackiego oprogamowania, nie słuchał muzyki z mp3jek, nie ogladał filmów z DVDrip??? Znajdzie się odważny???

Każdy student, nie obejdzie się bez nielegalnego oprogramowania.
Dam przykład. Budownictwo... którego studenta stać na Cada, Robota??? Mało tego to kserowanie norm, książek itd to także piractwo... Oryginalna norma budowlana kosztuje około 200pln, a na studiach potrzeba ich dziesiątki.
Więc nie piszcie takich rzeczy bo sami możecie wydać wyrok na siebie 8)
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-12, 10:15   

gregg, cała prawda.
Pisząc w moich wcześniejszych postach cały czas brnąłem do podobnego rozumienia sytuacji.
Widzę jednak, że nazywanie rzeczy po imieniu tak jak Ty to zrobiłeś ma chyba lepsze przełożenie :wink:
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
erni85
[Usunięty]

Wysłany: 2006-02-12, 12:18   

Dla mnie całe to ściganie za piractwo to absurd. Co z tego, że policja gospodarcza wyłapie kilku czy nawet kilkunastu internautów, którzy: korzystają, kopiują oprogramowanie, łamią kody i ripują filmy oraz ściągają MP3-ki. Za tymi kilkoma wstawi się kilkudziesięciu następnych. Oni nigdy z nami nie wygrają, więc dla mnie cała ta zabawa w kotka i myszkę nie ma żadnego sensu. Obecnie na świecie w dziedzinie branży komputerowej, bądź informatycznej jest zbyt wielu geniuszy, którzy będą robić wszystko, żeby nam internautom udzielić pomocy, mianowicie (tworząc programy do kompresji i dekompresji, zarówno obrazu jak i dźwięku), nie wspominając o programach, które dają nam możliwość pobierania plików MP3 w systemie FTP lub P2P, nie wspominając już o oprogramowaniu pozbawionego licencji :lol: :lol:

Tak więc nie wierze, żę znajdą się osoby, które nie korzystały, bądź korzystają w pełni z licencjonowanych produktów??? Bo ja w to wątpię!!!!!

Poza tym ceny za dzisiejsze produkty są zbyt wygurowane dla potrzeb przeciętnego użytkownika. Nie wierzę, że ktoś ma na stanie ok 3000 zł na oprogramowanie i programy. Niektórzy mogliby potrzebować nawet więcej pieniędzy. Wszystko zależy od tego, na jakich programach się pracuje.

Więc niech nikt nigdy nie mówi, że piractwo powinno być surowo karane, skoro sam nie korzysta z legalnych produktów.
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-12, 14:23   

Kampos napisał/a:
Skandaliczne moim zdaniem są przypadki, gdy firmy czerpią zyski, podczas gdy same korzystają z pirackiego oprogramowania. Nie dosyć, że same kradną, to jeszcze bogacą się na tym. To trzeba ścigać.

Tak - święte słowa. Bo dlaczego ja działając legalnie poprzez zakup licencji na oprogramowanie mam być stratny na klientach, których zabiera mi firma X, działająca na nielegalnym software ??
A później spotykam się z taką sytuacją, gdzie klient prosi o wycenę strony, podaję mu przykładowo 1000zł a on mi mówi, że inny gość zrobi mu za 300zł. Paranoja! (Nie wnikam czy ten drugi prowadzi działalność czy nie - Zusy, Usy itp.). To tak jak ja sprzedawałbym radia samochodowe za 1000 a u złodzieja za 300 można takie samo nabyć. Dlaczego większość ludzi pod tym względem jest tak zakłamana ?? Mówią, że nie kupiliby nic od pasera... ale - przykładowo - strony www, czy inny wytwór komputerowy kupują!
Prawo jest po to, żeby go przestrzegać i przed prawem każdy tak jak przed Bogiem jest równy.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW