R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Archdevil
2010-03-27, 10:17
ZWOLNIENIA GRUPOWE ZUGIL - Wieluń i okolice
Autor Wiadomość
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2009-03-20, 09:35   

Artykuł częściowo dotyczy tematu więc pozwalam sobie wkleić:

Cytat:
Firmy znalazły lek na kryzys - czterodniowy tydzień pracy


Cztery dni przy taśmie, a od piątku wolne - tak wkrótce będzie wyglądała praca w firmach w Łodzi i regionie. I, wbrew pozorom, nie jest to dobra wiadomość. Mniej roboty to mniejsza wypłata. Wkrótce może się to stać najpopularniejszym antidotum na skutki kryzysu.


Kilka dni temu zarząd wieluńskiego ZUGIL-u, dostawcy urządzeń dla przemysłu samochodowego, ogłosił, że zwolni 450 osób. Pierwsze redukcje miały być już w kwietniu. Jako przyczynę podano spadek zamówień. Wśród 1220-osobowej załogi zapanowała panika. Na ratunek przyszły związki zawodowe, które zaproponowały skrócenie tygodnia pracy. Od kwietnia w firmie będzie wolny piątek. Do tego czasu - pracy nie ma również w poniedziałek. Związana z tym obniżka pensji pozwoli zahamować zwolnienia. Władze firmy przystały na to rozwiązanie.

Witold Jajszczok, rzecznik grupy Gwarant, do której należy ZUGIL, zaznacza, że do zwolnień i tak może dojść, jeśli pracownicy nie zrealizują założonego poziomu sprzedaży. Pierwszych 150 osób straciłoby pracę już w maju...

Podobnie dzieje się w innych firmach z naszego regionu. - Pod koniec roku mieliśmy dwa miesiące przestoju. W połowie lutego zarząd oświadczył: skrócenie czasu pracy o jedną piątą to jedyny sposób, żeby zapobiec zwolnieniom - mówi Andrzej Niedbała, szef Solidarności w łódzkim zakładzie odzieżowym East West Spinning. - Przychodzimy do pracy od poniedziałku do czwartku. Rozumiemy, że trzeba ratować miejsca pracy. Tyle że zmiana warunków odbyła się bez konsultacji ze związkiem - dodaje Niedbała.

W East West Spinning pracownicy produkcyjni zarabiali dotąd bez dodatków około 1500-1600 zł na rękę. Teraz ich wynagrodzenie spadnie o 300 zł miesięcznie.

Według naszych informacji, propozycję skrócenia czasu pracy o jedna piątą otrzymała też część pracowników amerykańskiego koncernu General Electric, który w Łodzi ma fabrykę.

Kodeks pracy zezwala na stosowanie takich rozwiązań przez trzy lata. W Polsce firmy (wśród nich East West Spinning) stosowały skrócony czas pracy na początku obecnej dekady. We Francji i Włoszech z tym zjawiskiem mieliśmy do czynienia na początku lat 90.

Zdaniem Adama Ambrozika, eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich, krótszy czas pracy może być remedium na kryzys i skutecznym mechanizmem, który zapobiegnie zwolnieniom grupowym.

- W ramach komisji trójstronnej, pracodawcy uchwalili z przedstawicielami związków pakiet antykryzysowy. Jedną z ważniejszych propozycji jest subsydiowanie zatrudnienia - mówi Ambrozik. O chodzi? Ekspert wyjaśnia: - Zamiast zwalniać ludzi, firma obniża czas pracy do 50 proc., o tyle samo spada wynagrodzenie. Pracownik dostaje jednak do pensji dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dotacja będzie wynosić około 70 proc. wysokości zasiłku dla bezrobotnych - dodaje Ambrozik.

Zasiłek wynosi dziś 551 zł brutto, czyli 492 netto. Państwo dopłacałoby więc do zmniejszonej pensji 344 zł na rękę. KPP zastrzega, że wspomniane rozwiązania mogłyby wprowadzić tylko firmy, które udowodnią, że w lipcu ub.r. znajdowały się z doskonałej kondycji, a ich obecne problemy są bezpośrednio związane z kryzysem. Nie wiadomo, kiedy regulacje te wejdą w życie. Teraz pakietem zajmie się rząd.

Związki zawodowe zgadzają się skracanie czasu pracy, choć... - Zmniejszanie wynagrodzenia nie jest dobrym pomysłem. Jeśli w zakładzie jest praca na cztery dni, piątek można wykorzystać, wysyłając pracowników na szkolenia - mówi Marian Laskowski z łódzkiej "S".

Z ankiet "S" wynika, że kilka firm wysłało pracowników na przymusowe urlopy. Związkowcy wskazują na łódzkie zakłady Hutchinson, Indesit, Recticel Komfort Snu. Na postojowe mieli być wysłani pracownicy PKP Cargo (235 osób) i WZB Wima. Solidarność mówi, że w sieradzkiej firmie Sommer Polska obniżono wynagrodzenia o 2 zł za godzinę. Łódzka Fabryka Szlifierek Jotes od grudnia wypłaca pensje w ratach.

POLSKA Dziennik Łódzki
P. Brzózka, D. Sibiak


Źródło
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2009-03-20, 09:52   

taki system (4 dniowy) od jakiegoś czasu istnieje np w Patrolu...czy się firma utrzyma -nie wiem ,ale przynajmniej próbują ....
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2009-03-20, 11:53   

Cytat:
Firmy znalazły lek na kryzys - czterodniowy tydzień pracy

Mam nieodparte wrażenie że jest to pomysł, nie na kryzys, tylko na tańszą siłę roboczą.
Cytat:
Witold Jajszczok, rzecznik grupy Gwarant, do której należy ZUGIL, zaznacza, że do zwolnień i tak może dojść, jeśli pracownicy nie zrealizują założonego poziomu sprzedaży. Pierwszych 150 osób straciłoby pracę już w maju...

Właśnie, nie da się w czterech dniach zrobić tego co przez pięć dni, a jednak :shock: . Odpowiednie zastraszenie załogi i można „niewolniczo” wykorzystywać ludzi :| .
Ta realizacja założonego poziomu sprzedaży, według zarządu ZUGiL-u, jak wam się wydaje, czym jest?
Fakt, każdy się boi o swoje miejsce pracy, i dlatego bez słowa robi co mu się narzuca, ale taki pracownik ZUGiL-u, musi mieć świadomość, że pracując cztery dni mniej w miesiącu, straci około 300 złotych (netto) na pensji, przy jednoczesnym wyrobieniu planu pięciodniowego. Jak można zwykłym pracownikom narzucać jakiekolwiek limity sprzedaży, czy to od montera zależy że nie można sprzedać tego co się wyprodukowało? Jak można w dobie tego kryzysu, zmniejszać czas pracy, przy jednoczesnym zwiększaniu poziomu sprzedaży? Wychodzi na to że pracownicy ZUGiL-u, i nie tylko, pracują wbrew pozorom więcej za mniejsze pieniądze.
Czy to jest kryzys, czy czysta kalkulacja, a może już burżuazyjny wyzysk. Szczególnie w wydaniu zarządu ZUGiL-u, gdzie ten poziom sprzedaży jest tak duży, że nawet w dobrych latach, był ciężki do osiągnięcia ( według znawców tematu ). Skoro kryzys to cierpmy wszyscy, a nie tylko ………. .
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
nebiz 
Przejeżdżał przez Wieluń



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 57
Skąd: Wieluń, Łódź
Wysłany: 2009-03-27, 12:08   

Działania zarządu ZUGiLu:
- kategorie płacowe i odpowiednie stawki do nich
- nowe angaże niekorzystne dla pracownika (np: 0 dodatków)
- 3-4 dniowy tydzień pracy w zależności od wydziału
- pewnie coś jeszcze wymyślą, aby obiżyć pensję pracownika
- grupowe zwolnienie i odpowienio niskie odprawy patrząc na powyższe punkty obiżające wypłaty

Przyszłości tego zakładu nie widzę...
_________________
"...Gdy byłem dzieckiem,
mówiłem jak dziecko,
czułem jak dziecko,
myślałem jak dziecko.
Kiedy zaś stałem się mężem,
wyzbyłem się tego, co dziecięce..."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
mrówka111 
Słyszał o Wieluniu


Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 14
Skąd: minsk
Wysłany: 2009-04-24, 19:38   

dzisaj sie dowiedzialem ze ponoc do urzedu pracy wplynelo 300 osob do zwolnienia z zugilu w maju. Ciekawe czy to prawda
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-04-24, 22:32   

Z mojego punktu widzenia wygląda to tak:
Umowa o pracę jest umową dwustronną i każdy niezadowolony pracownik może ją w kazdej chwili rozwiązać. Nikt nie trzyma nikogo w firmie na siłę. A co do ZUGiL-u - to był zawsze zakład, w którym niekoniecznie wysokie zarobki korespondowały z dosyć dobrym zabezpieczeniem socjalnym pracowników. Nie znam podobnej firmy na lokalnym rynku, w której byłyby pielęgnowane pewne dodatki do pensji tak długo (np nagroda jubileuszowa).
Teraz, kiedy kryzys zapukał do bram firmy, nowy zarząd stara się jakoś wyprowadzić firmę na prostą. Nie jest to łatwe i wiele wskazuje, że to się mu nie uda, ale przynajmiej próbują coś robić. miko 005, skrócenie tygodnia pracy jest praktyka dopuszczalną przez przepisy prawa pracy, więc nikt nie robi nic niezgodnie z prawem. A zarząd szuka jakiś oszczędności byleby tylko przetrwać kryzys. Więc nie ma się co obrażać, że ktoś coś próbuje zrobić, tylko albo się zwolnić, jeśli się ktoś czuje wyzyskiwany, albo próbować jakoś to przeżyć i czekać na lepsze czasy.
O limitach w tej firmie wolę milczeć, bo zaraz zostanę zaatakowany na forum. Pracowałem tam i swoje wiem.

Odnosze wrażenie, że niektórym krytykom poczynań nowego zarządu byłoby na rękę, gdyby firma padła. Wtedy może syndyk znajdzie jakieś resztki na odprawy pracownicze...

mrówka111 napisał/a:
dzisaj sie dowiedzialem ze ponoc do urzedu pracy wplynelo 300 osob do zwolnienia z zugilu w maju. Ciekawe czy to prawda

Podobno nie 300, a 150. I obawiam się, że dalsze zwolnienia będą nieuniknione...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
wieluniak20 
Ma stragan na targu


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 686
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-04-27, 15:20   

Pomyślcie inaczej, np w zugilu zatrudnionych jest powiedzmy 2tyś osób o wynagrodzeniach 2000zł (to tylko przykład) daje to miesięczne wydatki 4mln zł są to ogromne koszty, a przy braku zamówień lub przy ich spadku każda firma chce ciąć koszty. Każda normalna osoba mająca taki duży problem będzie chciała zmniejszyć straty do minimum. Sam bym zaczął najpierw od urlopu bezpłatnego, a skończył na stopniowej redukcji zatrudnienia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
natash 
Dojeżdża PKSem



Wiek: 36
Dołączył: 11 Sty 2008
Posty: 153
Skąd: kadłub
Wysłany: 2009-04-28, 01:20   

wynagrodzenie 2000 zł to drugie tyle podatków i składek więc miesięcznie jakies 8 mln zł.
_________________
"All this chaos in heads of quarter intelligentsia comes from that science
is really not for everybody."
[Hugo Steinhaus "Memories and Notes"]
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
alef 
Ma stragan na targu


Pomógł: 15 razy
Wiek: 71
Dołączył: 24 Sie 2006
Posty: 626
Otrzymał 10 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-04-28, 11:45   

wynagrodzenie 2000 zł to drugie tyle podatków i składek więc miesięcznie jakies 8 mln zł.


To może nie tyle ale jakieś 6 mln. 4mln to kasa na wieluńskim rynku (również w Testi), a tak naprawdę to do Urzędu Pracy zgłoszono 450 osób. Rozumiem, że niektóre komórki w zugil to zaszłość, która nikomu nie służyła, ale w chwili obecnej zwolnienia dotykają istotnych dla życia firmy części zakładu. W "powietrzu" wisi zamknięcie firmy na 2 miesiące, a co za ty idzie ograniczenie spożycia na lokalnym rynku (również w Testiii). Po takim ruchu zugla się już nie odrodzi (vide Wespo). Aktualny zarząd to raczej likwidatorzy, którzy drą kasę kosztem wieluniaków, w ich filozofiii nie ma segmentu budowania, a szkoda. Praca u podstaw i budowanie nowej przyszłości tu w Wieluniu to nie ich cel. Niech wróci Stasiu Poznerowicz.... albo...
Zygmunt Adamski na prezesa ZUGiL SA
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-04-28, 18:17   

wieluniak20 napisał/a:
Pomyślcie inaczej, np w zugilu zatrudnionych jest powiedzmy 2tyś osób

Podziel to mniej więcej na 2 - w ZUGiLu o ile wiem pracuje ok. 1000 osób.

alef, ja to wszystko rozumiem - że zwolnienia na lokalnym rynku oznaczają problemy wielu lokalnych firm, w tym także i mojej. Ale też rozumiem jakie są realia, i skoro w firmie brakuje zamówień to trzeba ciąć koszty, a jednym z bardziej istotnych są wynagrodzenia i koszty pracy (ZUS itp).
Wiem też, że ciężko będzie odbudować ZUGiL po czymś takim, ale naprawdę nie widzę innej alternatywy. I powiedzmy sobie szczerze, że obecny zarząd tylko sprząta po błędach swoich poprzedników.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Długi 
Przejeżdżał przez Wieluń


Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 13 Paź 2006
Posty: 99
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-04-28, 22:25   

4 maja kolejne 150 osób zostaje zwolnionych znajomy co tam pracuje własnie się dowiedział :(
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Zielonooka 
Słyszał o Wieluniu
Zielonooka



Wiek: 36
Dołączyła: 04 Lis 2008
Posty: 20
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-04-29, 00:00   

W poniedziałek rozpoczną się grupowe zwolnienia w Zugilu. Póki co pracę straci 150 osób.

Dyrekcja zakładu nie wyklucza przeprowadzenia redukcji na podobnym poziomie także w sierpniu i grudniu. Wszystko zależy od sytuacji ekonomicznej. Jeśli nie zmniejszy się produkcja, a polepszy eksport być może do kolejnych zwolnień nie dojdzie.

http://www.radiozw.com.pl/nius_inf.php?id=4616
_________________
Zrozumieć trzeba, jak groźne są pozory,
przecież nie ma miłości bez pokory...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
darekfc 
Słyszał o Wieluniu


Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-05-02, 13:42   szkoda zugilu

Naprawdę szkoda mi zugili firmy z kilkudziesiecią historią. A jaka wogóle jest teraz sytuacja w wieltonie, bo ostatnio dawali ogłoszeniea o pracę w wieltonie, czyżby idą naprzód?

pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
wieluniak20 
Ma stragan na targu


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 686
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-05-02, 15:04   

słyszałem że wielton nie nadąża z robotą, podobno na 3 zmiany robią
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2009-05-03, 06:34   

Miło by było gdyby to ktoś potwierdził :D Bo jakoś mi sie wierzyc nie chce ....
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW