R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Podatek, czy dar na cele społeczne ?
Autor Wiadomość
Zygmunt Stary 
Wieluniaczek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1500
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-23, 00:44   Podatek, czy dar na cele społeczne ?

Stanisław Michalkiewicz
Cytat:

Wprawdzie prasa, jak wiadomo, kłamie, ale w tym przypadku może to być wyjątek. Oto dziennik „Dziennik” utrzymuje, że ksiądz profesor Michał Heller, który ostatnio otrzymał prestiżową nagrodę Templetona i zadeklarował przekazanie jej w całości na rzecz Centrum Kopernika w Krakowie, będzie musił zapłacić półtora miliona złotych podatku. Podobno minister fiansów jest bezsilny, ponieważ zgodnie z konstytucją, Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym w dodatku zasady sprawiedliwości społecznej. Ciekawe, skąd ksiądz profesor Heller weźmie tyle pieniędzy, żeby tej sprawiedliości społecznej zadośćuczynić. Biorąc pod uwagę wysokość tak zwanych intencji mszalnych w diecezji tarnowskiej i brak możliwości skokowego zwiększenia wydajności pracy, bo przecież księdzu, poza wielkimi świętami, nie wolno odprawić więcej niż jednej Mszy św. dziennie, a także pensje pracowników naukowych, laureat Nagrody Templetona będzie musiał pracować co najmniej 25 lat, zakładając, że nie tylko odda urzędowi podatkowemu wszystkie swoje dochody, ale również – że fiskus nie doliczy odsetek zwłoki. Tymczasem to nie jest wcale pewne, bo minister finansów ma poszukiwać dochodów budżetowych, a nie redukować ich wskutek odruchu współczucia. Żadnego współczucia konstytucja, która jest w Polsce najwyższym źródłem prawa, nawet wyższym od dyrektyw Komisji Europejskiej, a kto wie – może nawet wyższym od postanowień loży B’nai B’rith, żadnych odruchów współczucia nie przewiduje. Przewiduje natomiast, że organy władzy publicznej, na przykład minister finansów, działają „na podstawie i w granicach prawa”. Krótko mówiąc, wygląda na to, że jury Nagrody Templetona, trąbiąc o niej na cały świat wyrządziło ks. prof. Michałowi Hellerowi niedźwiedzią przysługę. Będzie teraz musiał przez resztę życia pozostać niewolnikiem fiskusa, chyba, że puści w niepamięć swoje deklaracje o przeznaczeniu pieniędzy dla krakowskiego Centrum Kopernika, tylko przeznaczy je na podatek.

http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=383
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-23, 05:31   

Cytat:
Będzie teraz musiał przez resztę życia pozostać niewolnikiem fiskusa, chyba, że puści w niepamięć swoje deklaracje o przeznaczeniu pieniędzy dla krakowskiego Centrum Kopernika, tylko przeznaczy je na podatek.

Totalna bzdura. Wystarczy że część kwoty odliczy z góry na zapłacenie podatku a resztę przekaże.
Tak właściwie to wiadomo już co się święci... Zaraz w radiomaryjnych mediach zostanie rozdmuchane jaka to "niesprawiedliwość" spotkała księdza, bo musi zapłacic podatek (oczywiście pomimo tego że wszyscy go muszą płacić) i jakie to nasze "urzędnicze" państwo uciska kler. Zrobią zbiórkę "pomóżmy księdzu" i zbiją na tym kokosy (jak przy zbiórce na ratowanie Stoczni Gdańskiej)
Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. :)
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-23, 11:40   

Podatek od darowizn to jednak nic innego jak strzyżenie baranów, którzy wybrali ten system biernie lub czynnie.

Na miejscu tego księdza rzuciłym walizkę z nagrodą pod drzwi Centrum Kopernika że niby zgubiłem czy coś.
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Acree 
Mieszka pod Wieluniem
Gendo Addict



Pomogła: 9 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 846
Skąd: z gabinetu Gendo
Wysłany: 2008-05-23, 12:18   

Cytat:
Na miejscu tego księdza rzuciłym walizkę z nagrodą pod drzwi Centrum Kopernika że niby zgubiłem czy coś

dobre xD
Takie zagubienie się walizki tylko, że kontrolowane.
_________________
http://myanimelist.net/signature/acree.png
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2008-05-23, 12:23   

gregg napisał/a:
Totalna bzdura. Wystarczy że część kwoty odliczy z góry na zapłacenie podatku a resztę przekaże.
Tak właściwie to wiadomo już co się święci... Zaraz w radiomaryjnych mediach zostanie rozdmuchane jaka to "niesprawiedliwość" spotkała księdza, bo musi zapłacic podatek (oczywiście pomimo tego że wszyscy go muszą płacić) i jakie to nasze "urzędnicze" państwo uciska kler. Zrobią zbiórkę "pomóżmy księdzu" i zbiją na tym kokosy (jak przy zbiórce na ratowanie Stoczni Gdańskiej)


DOKŁADNIE, zawsze może zrezygnować z nagrody i mieć spokój, albo część z niej przeznaczyć na na zapłacenie podatku, jak to robią wszyscy normalni obywatele...
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-23, 19:52   

Cały artykuł jest troche naciągany i jak zwykle conajmniej mija się z prawdą. Przede wszystkim nie napisano o jaki podatek tu chodzi. Należy wyjaśnić, że zapewne chodzi o podatek dochodowy. I nie ma sie czemu dziwić, bo nagroda stanowi dochód tego księdza i zgodnie z prawem został on opodatkowany. Nie ma znaczenia na co zostanie ta kwota przekazana dalej.

Natomiast kwota przekazana Centrum Kopernika zostanie zapewne (chociaz może nie - tego nie jestem pewien) opodatkowana podatkiem od darowizm, którego jednak płatnikiem nie jest ksiądz, ale Centrum (jako obdarowane). Tak więc obowiązek podatkowy po stronie księdza powstaje w związku z otrzymaniem nagrody a nie w związku z jej przekazaniem na Centrum i "gubienie" walizki nic tu nie pomoże.

Podobno jest rozwiązanie tej sprawy - ksiądz zapłąci podatek a Skarb Państwa przekaże równowartość tej kwoty jako dotację na Centrum Kopernika. ALbo inne rozwiązanie - ksiądz nie zapłaci podatku a jego urząd skarbowy umorzy mu zaległość podatkową. I o ile wiem to to drugie rozwiązanie ma być w tej sprawie zastosowane. I o co tyle hałasu... :?: :roll:

Oczywiście zastrzegam sobie możliwość pomyłki przy swoich wywodach - nie jestem specjalistą od prawa podatkowego... :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2008-05-23, 19:55   

red napisał/a:
Oczywiście zastrzegam sobie możliwość pomyłki przy swoich wywodach - nie jestem specjalistą od prawa podatkowego... :D


Oj widzę, że jesteś... :P :D Napisałeś to wg mnie tak jak to wygląda... Tylko mnie dziwi jeden fakt... głośno się mówi właśnie o tym, że urząd skarbowy umorzy mu zaległość podatkową... Dla mnie to trochę chore... Ba niezgodne z prawem...
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-23, 20:43   

Artykulik faktycznie nieco przejaskrawiony, ale obnażający absurdalność systemu podatkowego... 40% podatku od nagrody naukowej - to jednak zdecydowana przesada. Ale rozumiem że koledzy jak Astrid Lindgren zbuntują się dopiero wtedy kiedy fiskus wyciągnie rękę po 102% przychodu...

Uważam, że jest dodatkowym skandalem fakt, iż sprawa przekazania JAKIEJKOLWIEK nagrody na cele dobroczynne nie zwalnia jej z podatku - tutaj ewidentnie, po raz kolejny zresztą, nasz ustawodawca nie popisał się specjalnie.

Myślę, że w całej tej sprawie nie ma żadnego znaczenia fakt, iż nagrodzonym jest akurat ksiądz. Z tego co pamiętam, S. Michalkiewicz w podobnym tonie pisał w czasach kiedy o podatek nękano Lecha Wałęsę (a o jakiś nadmiar sympatii do byłego prezydenta tego felietonisty akurat nie należy podejrzewać :smile: )

bob_mistrz napisał/a:
Tylko mnie dziwi jeden fakt... głośno się mówi właśnie o tym, że urząd skarbowy umorzy mu zaległość podatkową... Dla mnie to trochę chore...


Od początku słyszałem tylko wersję o zaniechaniu poboru podatku w drodze rozporządzenia Min Fin i tak zapewne się stanie - na moje oko Min Fin skorzysta z możliwości przewidzianej w art 22 §1 Ordynacji podatkowej. Co prawda mowa tam o zwolnieniu grupy podatników, ale nie takie rzeczy w Polsce widzieliśmy, więc z pewnością nie będzie problemu z taką konstrukcją rozporządzenia, żeby tę sprawę załatwić.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Zygmunt Stary 
Wieluniaczek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1500
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-24, 13:40   

Czyż Państwo "nie zarobi" na powstaniu Centrum Kopernika?
Zabierając "na inne cele" przeznaczone przecież na cele społeczne, nigdzie przecież nie planowane środki, faktycznie tłumi pozytywne energie społeczne, ale to "legalistów z wrażliwością słonia", ani ziębi, ani parzy.
Gdyby ofiarodawca czerpał korzyści dla siebie z tego daru, to rozumiem że można by go "obłożyć" stosownym podatkiem, w innym wypadku uważam to za bezprzedmiotowe, tym bardziej, że cel w całości jest zgodny z przesłaniem tej nagrody, z tym za co została przyznana.
To tak, jakby obłożyć podatkiem nagrodę za mistrzostwo świata Kubicy, przeznaczoną na stypendia dla najzdolniejszych kierowców, lub na budowę toru samochodowego w Polsce.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
basteks 
Ma stragan na targu


Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 15 Cze 2006
Posty: 503
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-28, 15:17   

Pamietacie piekarza z Legnicy ?? Sprawa podobna tylko w mniejszym wymiarze finansowym. Zadam pytanie - kogo zwolnić z podatku ?? Jakie kryteria przyjąc ??

Zaraz by sie okazało, że co drugi Polak ma fundację - a pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia tylko przekazuje na szczytny cel i mamy bez ZUS i podatku.

Dlatego tak to funkcjonuje - sami jako obywatele jestesmy sobie winni. Pamietacie darowizny ? Ile było lewych darowizn, byle by wyrwać ile sie da.

Zygmuncie - Kubicę też opodatkują. Problem w tym, że właśnie wszystkich to dotyczy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-28, 19:03   

Zgadzam się z basteksem - wszelkiego rodzaju fundacje i darowizny to świetny sposób na ukrycie lewych dochodów, uniknięcie opodatkowania itp. Dlatego istnieja przepisy które mają zabezpieczać państwo i aparat skarbowy prze jakimikolwiek nadużyciami związanymi z darowiznami. A chcąc nie chcąc czasami "oberwie" ktoś kto miał dobre intencje...
Co do przypadku piekarza to nie zabieram głosu - faktycznie media rozdmuchały sprawę i przedstawiły ja troche inaczej niż maed... A prawda pewnie leży gdzieś posrodku...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW